O nás

Další foto

Kdo jsme ?

Pěvecký sbor Chrapot

Jsme amatérským sborem s velkým, veselým, barevným a nebojácným hudebním srdcem, které pro své fanoušky tluče již více než 20 let. Říkají o nás, že lidé, odcházející z našich koncertů, si svítí sami na cestu. To proto, že jsou nabití pozitivní energií, dobrou náladou a také rozesmátí od ucha k uchu. Možná, že tyto hlasy hodně přehání, ale možná také ne. V každém případě se snažíme, aby tomu tak bylo. A zdá se, že se nám daří.

Mezi našimi členy najdete příslušníky nejrůznějších profesí a věkových kategorií. Někteří zde zpívají od samého založení sboru a některým zaklepala na dveře dospělost teprve nedávno. A přece si rozumíme, podporujeme se, společně se radujeme, ale hlavně zpíváme a zpíváme. Spojuje nás vzájemné přátelství a chuť přijímat nejrůznější pěvecké výzvy napříč všemi hudebními žánry.

Navíc máme hodně velkých hudebních štěstí. Jsou jimi osobnosti české hudební scény, které se nebojí spolupracovat s amatérským sborem, jako např. hudební skladatel Vadim Petrov nebo dirigent a klavírista Jiří Knotte. A také dirigentka, která o náš sbor pečuje – usměvavá, roztančená, stále pozitivně naladěná a nápady překypující Majka Maříková.

Poslechnout si nás můžete na pravidelných jarních a vánočních miniturné, vernisážích, festivalech, svými vystoupeními podporujeme akce nejrůznějších spolků a organizací.

Od roku 2012 jsme členy Unie českých pěveckých sborů a spolupracujeme s Mělnickým kulturním střediskem  Mekuc Mělník.

V roce 2018 jsme nahráli své druhé profi CD. Některé sborové úpravy pro nás udělal na míru pan skladatel Vadim Petrov a opakovaně s námi příležitostně hraje učitel konzervatoře v Teplicích a dirigent Jiří Knotte.

Scházíme se pravidelně každé úterý v  Masarykově kulturním domě od září do června, kdy pilně zkoušíme.V tuto chvíli náš sbor čítá 29 členů. Jsme rozděleni do 4 hlasů : soprán,mezzosoprán, alt a „chlapi“.

Proč se jmenujeme Chrapot?

   Když se na pokyn mělnické učitelky hudby Mgr.Hany Šmídové ozve na sedmnáct andělských hlasů v renesančních a barokních intonacích, posluchače napadne – proč ten název? Mgr.Hana Šmídová, která původně založila sbor v roce 1992 na neratovickém gymnáziu, s úsměvem vysvětluje, že když měl vystoupit na první přehlídce, potřeboval název. „Část souboru byla nastydlá, a tak jsme to vyřešili šalamounsky, abychom případný neúspěch svedli na neratovické ekologické prostředí. Pak už jsme se dostali do povědomí a bylo nám líto se přejmenovat.“

Vedla jej až do roku 2006 a vytvořila pro něj mnoho krásných sborových úprav. Určila zaměření souboru na žánrově pestrou hudbu a všichni její pokračovatelé se snažili tuto pestrost udržet. Můžete tak od nás slyšet hudbu barokní, klasickou i moderní, skladby duchovní i jazzové, spirituály nebo lidové písně.   Když se musela H. Šmídová odstěhovat, měli jsme velký strach, co se stane s Chrapotem dál. Naštěstí se našla, byť jen na rok, Mgr. Petra Koktanová a po ní Mgr. Radek Šlangal, kteří se sboru ujali a dokázali, že se společným zpěvem můžeme těšit dál.      V současné době sbor pracuje pod vedením energické Mgr. Marie Maříkové, která obměnila repertoár, přivedla nové členky a díky tomu se můžete těšit na stále zajímavý a určitě ne nudný program.

A kdo s námi zpívá?

 Soprán : Eva, Andrea, Miriam, Broňa, Renata, Bohunka, Zuzana

 Mezzosoprán :Ilona, Gábina, Jana S., Marta, Lenka, Lucka, Tereza, Míla

 Alt : Jana D., Petra, Dáša, Marie, Pavlína, Jitka

 Basbaryton : Jiří C., Jiří K., Ruda, Filip, Laco.

 klavír: Jiří Knotte